Aktualizace této stránky: 22. 01. 12, 17:37

Připojení k FTP serveru

Velmi často potřebná, velmi snadná, a přitom mnoha uživatelům nejasná činnost. Adresa FTP serveru může mít následující tvary:

Pokud vám tedy někdo zašle adresu v posledním formátu, je třeba z ní vyčíst uživatelské jméno a heslo.

K FTP serveru se lze připojit v zásadě dvěma způsoby: pomocí webového prohlížeče (pasivní režim) nebo specializovaného FTP klienta (aktivní i pasivní režim).

Připojení pomocí webového prohlížeče

Do adresního řádku prohlížeče zadejte adresu serveru včetně protokolu (ftp://). V závislosti na použitém prohlížeči se zobrazí výpis obsahu serveru. Tímto způsobem není možné data nahrávat, můžete pouze stahovat.

Připojení pomocí WinSCP

Plnohodnotný FTP klient s podporou Unicode, automatickým obnovováním připojení, synchronizací adresářů a řadou dalších užitečných funkcí. Kromě protokolu FTP podporuje také SFTP a SCP. Aktuální verzi můžete stáhnout zdarma na domovské stránce. Po spuštění programu se zobrazí seznam nadefinovaných připojení. Protože je pravděpodobně prázdný, klepněte na tlačítko Nový. Do pole Hostitel zadejte adresu serveru bez protokolu, vyplňte uživatelské jméno a heslo a dole zvolte protokol FTP. Potom spojení uložte, volitelně i s heslem, a klepněte na tlačítko Přihlásit.

Připojení pomocí Total Commanderu

Díky integrované funkci FTP klienta je Total Commander velmi často používaným klientem. Bohužel mu aktuálně (verze 7.04a) oproti WinSCP chybí podpora Unicode a celkově je podpora FTP na horší úrovni, zvláště při méně kvalitním připojení aplikace často mrzne a padá… I přes je to ale velmi dobré řešení díky tomu, že je obvykle rychle po ruce, a také synchronizace adresářů je vyřešena o něco lépe. Osobně používám kombinaci obou programů, WinSCP pro úpravy souborů přímo na webu a TC právě pro synchronizaci.

Po spuštění TC stiskněte Ctrl + F a zobrazí se okno se seznamem připojení. Klepněte na tlačítko Nové připojení. V zobrazeném okně vyplňte následující údaje:

Zadné údaje potvrďte tlačítkem OK a připojte se.

Klávesové zkratky pro WinSCP a Total Commander

Funkce WinSCP TC
Přejmenování položky F2 Shift + F6
Úprava souborů F4
Přenos souborů F5
Vytvoření adresáře F7
Odstranění položky F8 nebo Delete
Seznam spojení automaticky Ctrl + F
Odpojit Ctrl + Shift + D Ctrl + Shift + F
© 2008–2020 Martin Stružský | powered by Texy | 0.043 s